plan

Plan lekcji

Zapoznaj się z planem lekcji

czytaj więcej
nauczyciel

Nauczyciele

Terminy konsultacji nauczycieli

czytaj więcej

dokument

Dokumenty

Zapoznaj się z dokuemntami szkolnymi

czytaj więcej

- Zasiłek opiekuńczy może uzyskać rodzic lub opiekun prawny dziecka do ósmego roku życia w przypadku, jeśli jest zwolniony od wykonywania pracy w związku z opieką nad dzieckiem, którego placówka została nieprzewidzianie zamknięta - tłumaczy Onetowi Karol Jagielski, rzecznik zachodniopomorskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. - Co ważne, nieprzewidziane zamknięcie następuje wtedy, kiedy rodzic został o nim poinformowany później niż siedem dni przed zamknięciem - dodaje.
W takim przypadku, podobnie jak podczas zwolnienia lekarskiego, za okres opieki nad dzieckiem otrzymujemy 80 proc. wysokości wynagrodzenia. Rodzic lub opiekun prawny, który musi zaopiekować się dzieckiem, powinien do pracodawcy złożyć niezbędne dokumenty. Jednym z nich jest oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu placówki. Drugi to wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego na druku ZUS Z-15A. W przypadku mniejszych przedsiębiorstw oraz osób, które prowadzą działalność gospodarczą, takie świadczenie wypłaca ZUS. W takim przypadku wszystkie dokumenty kierujemy bezpośrednio do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Trzeba wtedy złożyć w ZUS formularz ZAS-36, czyli oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do ósmego roku życia i dodatkowo zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 - w przypadku pracowników, ZUS Z-3a - w przypadku pozostałych ubezpieczonych lub ZUS Z-3b – w przypadku osób prowadzących działalność. W ciągu roku rodzice mają prawo do 60 dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy i zasiłku opiekuńczego z powodu nagłego zamknięcia placówki oświatowej. Warto pamiętać jednak, że te przepis dotyczy tylko rodziców i opiekunów prawnych dzieci do ósmego roku życia.

Menu

 
 sport ikonka              
biblioteka ikonka
 
             
swietlica ikonka
 
             
dokument ikonka
 
             
rodzina ikonka

Sport

             

Biblioteka

             

Świetlica

                           

Rada Rodziców

 

Szukaj

bip

 

8 oferta

eDziennik

biblioteka

sport

swietlica

statuty

rodzice

nauczyciel

lekcje

Certyfikaty

bezpieczna szkola logo

lepsza szkola

szkola promujaca zdrowie

szkola bez przemocy

Projekty

osc

Kto nas odwiedza

Odwiedza nas 100 gości oraz 0 użytkowników.

 
Go to Top
JSN Solid 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework